Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe – opis procedury
Licówki kompozytowe to sposób na skorygowanie kształtu, koloru i położenia zębów z maksymalną precyzją i minimalnym wpływem na naturalną tkankę.
Licówki kompozytowe wykonane są ze specjalnego materiału zwanego kompozytem. Jest to mieszanka różnych materiałów syntetycznych, takich jak żywice i ceramika, które są bardzo trwałe i są w stanie naśladować naturalny wygląd zębów.
Na czym polega różnica licówek kompozytowych od licówek ceramicznych.
Wskazania do zastosowania:
– stare i nieestetyczne wypełnienia; – nieregularny kształt przednich zębów; – ciemny/nieregularny kolor zębów; – wyszczerbienia, pęknięcia, ścieralność zębów; – obecność przerw między zębami (diastema).
Przeciwwskazania do założenia licówek:
– duże defekty tkanki twardej (głębokie pęknięcia lub uszkodzenia, niewystarczająca ilość szkliwa); – niewłaściwa higiena jamy ustnej i choroby dziąseł (paradontoza, zapalenie dziąseł); – schorzenia jamy ustnej wymagające bardziej radykalnego leczenia (braki w uzębieniu, wady zgryzu, anomalie zębowe, urazy itp.).
Proces zakładania licówek kompozytowych w klinice stomatologicznej LAMA w Warszawie przebiega w ramach kilku etapów:
1. Przygotowanie zębów: dentysta w LAMA oceni zęby i zdecyduje, czy nadają się one do założenia licówek. Kształt i kolor przyszłych wypełnień są wcześniej uzgadniane. Następnie stosowane jest znieczulenie, ząb jest oczyszczany, po czym zęby są izolowane od śliny za pomocą koferdamu. Następnie dentysta dokonuje obróbki tkanek twardych za pomocą wiertła, usuwając stare, nie nadające się do utrzymania uzupełnienia, patologicznie zmienione tkanki, jednocześnie wykonując niezbędny skos po to, żeby licówki były dobrze dopasowane, a styk ząb-materiał nie był widoczny.
2. Wykonanie licówek. Przeprowadzane jest antyseptyczna obróbka. Następnie nakładana jest specjalna kompozycja (adhezyw), która zapewnia niezawodne mocowanie materiału do tkanek zęba. Następnie lekarz nakłada warstwę po warstwie za pomocą specjalnych narzędzi i pędzli różne odcienie materiału i specjalne barwniki, imitujące naturalne kolory i półprzezroczystość tkanek zęba. W efekcie ząb wygląda tak naturalnie, jak to tylko możliwe.
3. Po założeniu licówki dentysta wykonuje wykończeniową obróbkę: szlifowanie i polerowanie licówki. Po tym ważnym etapie powierzchnia nabiera naturalnego połysku i gładkości.
Założenie licówek kompozytowych w klinice stomatologicznej LAMA w Warszawie – to
Należy pamiętać, że decyzja o możliwości wykonania licówek kompozytowych jest zawsze podejmowana indywidualnie przez stomatologa po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji pacjenta i omówieniu z nim wszystkich możliwych opcji leczenia. W klinice stomatologicznej LAMA w Warszawie możesz mieć licówki kompozytowe wykonane z najlepszych materiałów.