Protezy ruchome
Protezy ruchome – opis procedur
Protezy częściowe są wykonywane w przypadku braku zębów, a wszczepienie implantów nie jest możliwe.
- Protezy szkieletowe. U podstawy takiej protezy znajduje się metalowy łuk, na którym montowane są sztuczne dziąsła i zęby. W jamie ustnej jest on przymocowany do zębów za pomocą specjalnych haczyków (zatrzasków) lub zamków, co często jest widoczne. Protezy szkieletowe okazały się bardzo niezawodne i trwałe i mogą trwać do 10 lat.
- Protezy akrylowe. Sztuczne zęby i dziąsła są wykonane z tworzywa polimerowego i są utrzymywane na zębach podtrzymujących za pomocą klamer. Jest to najpopularniejsza i najtańsza proteza, ale nie jest trwała (żywotność około 3 lat) i ma wiele wad.
- Proteza nylonowa jest wykonana ze specjalnego nylonu dentystycznego, który jest półprzezroczysty i ma jak najbardziej naturalny odcień. Jest również przymocowana do zębów za pomocą nylonu, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczna w jamie ustnej. Pomimo zalet estetycznych i komfortu noszenia, protezy nylonowe mają istotną wadę. Podczas korzystania z tak elastycznej protezy, obciążenie żucia nie jest odpowiednio redystrybuowane do tkanki kostnej szczęki i powoduje jej szybki zanik.
- Quattro Ti (Quadrotti). Bardzo podobny do protezy szkieletowej, ale łuk i zapięcia są wykonane z hipoalergicznego i trwałego materiału polimerowego.
Protezy całkowite:
Całkowite protezy ruchome są stosowane w przypadku utraty wszystkich zębów w jednej lub obu szczękach. Całkowicie odtwarzają rząd zębów, poprawiają wygląd, częściowo przywracają funkcję żucia i dykcję. Przy całkowitym braku uzębienia stosuje się ruchome protezy akrylowe i nylonowe.
Wskazania do stosowania protez ruchomych:
– całkowita lub częściowa utrata zębów; – konieczność przywrócenia funkcji żucia; – polepszenie estetyki twarzy i dykcji.
Przeciwwskazania:
– choroby błony śluzowej jamy ustnej; – znaczny zanik kości; – anatomiczne osobliwe cechy jamy ustnej; – choroby ogólne; – alergia na stosowane materiały; – bruksizm.
Wady protez ruchomych
- należy pamiętać, że długotrwałe użytkowanie protez ruchomych powoduje znaczny zanik kości. Ubytek sięga nawet 3 mm rocznie. Przy takim tempie po 5 latach niemożliwe staje się wykonanie implantacji bez przeprowadzenia dodatkowej operacji odbudowy kości;
- z powodu trwałego zaniku kości zmienia się łoże protezy i konieczne są częste korekty protezy;
- długotrwałe przyzwyczajenie i niepełne przywrócenie funkcji żucia.
Zakładanie protez ruchomych w klinice stomatologicznej LAMA w Warszawie – to
Proces tworzenia:
1. Konsultacja i diagnostyka;
2. Pobieranie wycisków górnej i dolnej szczęki;
3. Wykonanie protezy w laboratorium dentystycznym zgodnie z indywidualnymi parametrami i wymaganiami;
4. Przymierzanie protezy;
5. Wizyta podsumowująca z udzielaniem porad dotyczących pielęgnacji i zaleceń dotyczących użytkowania.
Pozwól zespołowi ekspertów kliniki stomatologicznej LAMA Stomatologia w Warszawie pomóc Ci odzyskać pewność siebie i komfort.