Leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – opis procedury
Leczenie kanałowe to zabieg, który pomaga uchronić zęby przed wystąpieniem poważnych powikłań. Wewnątrz każdego zęba znajdują się kanały, które zawierają tkankę miękką z nerwami i naczyniami krwionośnymi zwaną miazgą. Kiedy miazga ulega zapaleniu (zdiagnozowanemu jako zapalenie miazgi) z powodu próchnicy lub urazu, może to powodować silny ból.
Jeśli zapalenie miazgi nie jest leczone, infekcja ostatecznie przeniknie jeszcze głębiej do tkanek i wystąpi stan zapalny wokół korzenia zęba (zapalenie przyzębia). W takim przypadku tkanka kostna stopniowo rozpuszcza się, tworząc ognisko zapalne: najpierw kilkumilimetrowy (ziarniniak), a następnie osiągający kilka centymetrów wielkości (torbiel), który może wpływać na sąsiednie zdrowe zęby. Niestety, w niektórych zaawansowanych przypadkach leczenie endodontyczne nie wystarcza i jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.
W leczeniu kanałów korzeniowych stosujemy mikroskop, który jest zaawansowanym narzędziem pozwalającym na wykonywanie zabiegów z wysoką precyzją i skutecznością. Podczas użycia mikroskopu dentysta może zobaczyć nawet najdrobniejsze szczegóły w jamie ustnej pacjenta, co zapewnia lepsze leczenie.
Wskazania do leczenia kanałowego:
– pojawiający się spontanicznie, pulsujący ból; – ból zęba podczas przygryzania lub dotykania zęba; – obecność ropnia lub obrzęku w okolicy zęba; – pojawienie się przetoki na dziąśle; – wrażliwość wyrośniętego zęba; – zmiana koloru zęba na ciemny lub szary, co może wskazywać na martwicę miazgi; – wykrycie głębokich ubytków próchnicowych (próchnicy), które dotarły do miazgi zęba.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego:
– względnym przeciwwskazaniem jest obecność warunków, które nie dają możliwości przeprowadzenia pełnego leczenia kanałowego. Mogą to być zebniaki, złamane narzędzia, złożona anatomia korzenia i inne. – nieprawidłowa pozycja zęba, która uniemożliwia uzyskanie dostępu i przeprowadzenie skutecznego leczenia; – rozległe zmiany twardych tkanek sięgające pod dziąsło, gdy odbudowa zęba po leczeniu jest niemożliwa; – obecność pęknięcia korzenia; – duże ogniska zapalne w tkance kostnej wokół korzenia zęba; – konieczność ekstrakcji zęba z powodu nieodwracalnego uszkodzenia korzeni.
Wszystkie zmiany zapalne na korzeniu są dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Aby dokładnie zbadać obraz kliniczny i postawić prawidłową diagnozę, lekarze kliniki stomatologicznej LAMA w Warszawie muszą wykonać badanie szczęki 3D, ponieważ konwencjonalny obraz 2D często nie pokazuje pełnego zakresu dotkniętych tkanek. Może to prowadzić do nieprawidłowej taktyki leczenia.
Aby pozbyć się bólu i uratować ząb z zapaleniem miazgi i przyzębia, wykonujemy leczenie kanałowe. Dentysta oczyści kanały chorego zęba z tkanki dotkniętej infekcją, potraktuje je specjalnymi roztworami antyseptycznymi, wypełni specjalistycznym materiałem i przywróci anatomiczny kształt zęba. Pozwala to uratować ząb i uniknąć jego ekstrakcji. Wszystkie manipulacje są całkowicie bezbolesne w skutecznym znieczuleniu.
Należy pamiętać, że decyzja o przeprowadzeniu leczenia kanałowego jest zawsze podejmowana indywidualnie przez stomatologa na podstawie badania i analizy stanu zęba oraz czynników towarzyszących.
Zgłoś się do kliniki stomatologicznej LAMA w Warszawie, a nasi stomatolodzy zajmą się leczeniem kanałowym na podstawie badania i analizy stanu zęba oraz związanych z nim czynników.