Implantacja zębów w Warszawie: proces i niuanse

Istnieje mit, że wszczepienie implantów to usługa stomatologiczna dla osób w podeszłym wieku. Nie jest to już prawdą, ponieważ implanty to już nie złote zęby (chyba że się na nie zdecydujesz), ale zęby, które są nie do odróżnienia od zębów naturalnych. 

Co to jest implantacja i kto jej potrzebuje?

Implanty są stosowane w przypadku utraty jednego lub więcej zębów, a także w przypadku całkowitego braku zębów. 

Jak wygląda implant?

Implant to tytanowy pręt z gwintem, który jest wprowadzany do kości, zastępuje korzeń zęba i wspiera koronę, most lub protezę.

Jak przebiega proces wszczepiania implantu?

Kompleksowa konsultacjaw trakcie której stomatolog przeprowadza szczegółowy wywiad, badania wstępne, badania 3D szczęki, analizuje, fotografuje stan jamy ustnej i opracowuje wstępny plan leczenia. Chirurg stomatolog określa kształt i rozmiar implantów. 

Etap przygotowawczy. Proces leczenia stwierdzonych chorób jamy ustnej: profesjonalna higiena, leczenie próchnicy, ekstrakcja korzeni itp.

Tworzenie szablonu nawigacyjnego (nie zawsze stosowany). W klinice stomatologicznej LAMA przeprowadzamy skanowanie szczęki. Następnie w laboratorium dentystycznym przy użyciu najnowocześniejszej technologii wykonywany jest szablon chirurgiczny. Szablon jest niezbędny do wyeliminowania możliwych błędów i zapewnienia większej przewidywalności procesu protetycznego. Zabieg chirurgiczny jest wykonywany tak precyzyjnie, jak to możliwe, zgodnie z wcześniej ustalonym planem, z uwzględnieniem wszystkich anatomicznych cech budowy szczęki. 

Operacja wszczepienia implantu. Lekarz podaje zastrzyk znieczulenia miejscowego, wykonuje niewielkie nacięcie dziąsła w miejscu brakującego zęba, przykłada szablon nawigacyjny do rzędu zębów, a następnie za pomocą specjalnych narzędzi tworzy wgłębienie w tkance kostnej, wprowadza implant, przykrywa go dziąsłem i zszywa. 

Dodatkowe manipulacje chirurgiczne. Już podczas wstępnej konsultacji specjalista dokładnie analizuje strukturę i objętość tkanki kostnej w miejscu planowanego zabiegu. W końcu głównym warunkiem udanego wszczepienia implantu jest wystarczająca ilość i gęstość kości. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, po operacji może dojść do odrzucenia implantu. Gdy lekarz stwierdzi na zdjęciu, że brakuje tkanki kostnej z powodu atrofii, planowany jest przeszczep kości (augmentacja), w którym chirurg stomatologiczny wykorzystuje specjalne materiały kostne w celu zwiększenia wysokości i szerokości kości niezbędnej do wszczepienia implantu.

Przeszczep kości można wykonać w momencie implantacji lub 6-8 miesięcy przed zabiegiem. Stomatolog określa taktykę w zależności od złożoności przypadku klinicznego. 

  • Zamknięte podniesienie zatoki szczękowej. Jest wykonywany, gdy w obszarze zatoki szczękowej nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej do implantacji. Materiał kostny jest wprowadzany bez przecinania błony śluzowej jamy ustnej.
  • otwarte podniesienie zatoki szczękowej. W praktyce jest wykonywany częściej. W celu uzupełnienia braku tkanki kostnej w obszarze zatoki szczękowej wykonuje się nacięcie błony śluzowej, umieszcza się materiał kostny i zakłada się szwy.
  • Rozszczepienie wyrostka zębodołowego. Rodzaj przeszczepu kości, w którym kość jest dzielona, wszczepiany jest implant, dodawany jest materiał kostny i zszywany.
  • Zastosowanie membrany biologicznej.
  • Przeszczep bloku kostnego. Zabieg ten wykonywany jest w przypadku znacznego zaniku kości. W obszarze zaniku umieszcza się blok kostny, który zwykle pobiera się z innego obszaru, takiego jak, na przykład, podbródek.

Ukierunkowana regeneracja. Jest stosowana w przypadku umiarkowanego zaniku kości. Dziąsło jest wycinane, materiał kostny jest wprowadzany i zszywany.

  1. Osteointegracja. Okres oczekiwania, trwa od 3 do 12 miesięcy, kiedy implant zrasta się z tkanką kostną.
  2. Wkręcenie śruby gojącej. Po osteointegracji umieszcza się śrubę gojącą, która ściska dziąsło, tworząc prawidłowy kontur dziąsła dla przyszłej korony. W tym celu wykonuje się nacięcie dziąsła w znieczuleniu i wkręca się śrubę.
  3. Pobieranie wycisków.
  4. Fiksacija korony.